Agadir, położony w południowym Maroku, tuż nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, to jeden z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych w kraju. Jedyny zachowany do dnia dzisiejszego zabytek miasta to kasaba, czyli ruiny cytadeli wzniesionej w XVI w. Obiekt zlokalizowany jest na górującym nad miejscowością wzgórzu. Trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1960 r., spowodowało iż cała wewnętrzna zabudowa cytadeli uległa zniszczeniu. Forteca została skonstruowana przez Portugalczyków, a następnie rozbudowywana przez królów marokańskich.

Atrakcje Agadir

Do największych miejscowych atrakcji można zaliczyć zakupy na lokalnym souku, czyli targu, pachnącym kolorowymi arabskimi przyprawami, rybami oraz świeżymi, dojrzewającymi w słońcu warzywami. Wizyta na souku to doskonała okazja by zaobserwować codzienne życie mieszkańców. Podczas zakupów nie można jednak zapominać o zwyczaju targowania się. Spacer po targu warto zakończyć chwilą relaksu w miejscowej restauracyjce. Marokańskie dania z pewnością przypadną do gustu miłośnikom egzotyki. Na uwagę zasługują przede wszystkim: charakterystyczny, przygotowywany w stożkowatym naczyniu, tadżin, czyli duszone mięso np. jagnięcina  z warzywami; harira (pikantna zupa z soczewicy z dodatkiem aromatycznych ziół) oraz świeże owoce morza i pieczone ryby.

Podczas pobytu w Agadirze warto także wybrać się do Zoo, zwanego również Doliną Ptaków, gdzie zobaczyć można m.in.: pawie, flamingi, kury, kaczki, małpy, kozy, lamy, strusie i kangury. Oprócz zwierząt uwagę przykuwają także egzotyczne rośliny jak np. magnolie, oleandry czy drzewa bananowe. Wstęp na teren Zoo jest bezpłatny.

Agadir – niezwykła marokańska przygoda

Urlop w Agadirze to wspaniała okazja do zaczerpnięcia chwili relaksu wśród egzotyki. Spacery po lokalnym souku, wspinaczka na mury Alcazaby oraz degustacja tradycyjnych narodowych przysmaków pozwolą zgłębić tajemnice bogatej marokańskiej kultury. Wczasy w Agadirze przeniosą w świat z innego wymiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *