Ciepły śródziemnomorski klimat, niezwykle barwna kultura oraz unikatowe zabytki Casablanki spowodują, iż urlop w jednym z najchętniej odwiedzanych marokańskich miast dostarczy moc niezapomnianych emocji.

Z czego słynie Casablanca i co warto zobaczyć na wakacjach?

Historia miasta jest niezwykle bogata i intrygująca. Jednym z najważniejszych wydarzeń, które wpłynęło istotnie na losy II wojny światowej była odbywająca się w styczniu 1943 r. tzw. konferencja w Casablance. Zaplanowano wtedy strategię aliancką dotyczącą działań wojennych na kontynencie europejskim. Warto zaznaczyć, iż miasto jest obecnie największą metropolią oraz portem morskim na terenie Maroko. Zwiedzając je należy zwrócić uwagę na wzniesiony w latach 1986-1993 meczet Hassana II. Budowla stanowi drugą pod względem wielkości świątynią muzułmańską na świecie, miejsca ustępuje jedynie znajdującej się w Arabii Saudyjskiej Mekce, zaś liczący 210m minaret jest najwyższym na całym globie. Meczet znajduje się na sztucznie usypanym lądzie, wcinającym się w ocean. W świątyni podziwiać można częściowo przeszkloną posadzkę, dzięki której widoczne są wody oceanu, natomiast otwierany dach umożliwia obserwację nieba. Ma to niezwykle ważne znaczenie dla muzułmanów, którzy podziwiając te cuda natury oddają cześć Allahowi.

Przebywając w Casablance koniecznie należy się wybrać do starej arabskiej dzielnicy-medyny. Znajduje się tutaj wiele charakterystycznych marokańskich bazarów oraz przepiękny meczet Chleuh. Warto się także przespacerować do wybudowanej w latach trzydziestych XX stulecia Nowej Medyny. Dzielnica została wzniesiona przez Francuzów. Można tutaj zobaczyć (niestety tylko z zewnątrz) Pałac Królewski oraz budynek sądu? Mahakma du Pasha.

Kolejnym ważnym zabytkiem na terenie miasta jest synagoga sefardyjskich Żydów, Beth-El. Idealne miejsce na popołudniowy spacer oraz zaczerpnięcie chwili relaksu i spokoju na łonie natury to natomiast Parc de la Ligue Arabe, zaprojektowany w stylu francuskim. Na ternie obiektu znajduje się park rozrywki Yasmina oraz katedra Sacré Coeur. Casablanca oferuje także przepiękne, piaszczyste plaże. To odpowiedni kierunek dla każdego, kto pragnie spędzić urlop w mieście, w którym kultura i architektura arabska, mauretańska oraz francuska wzajemnie się przenikają, a wspaniały klimat sprzyja relaksowi.

Zobacz zdjęcia z Maroka i samej Casablanki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *