Klimat Maroko cechuje duża amplituda temperatur pomiędzy dniem a nocą. Państwo usytuowane jest  w różnych strefach klimatycznych. Północ i zachód znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, natomiast na południu i wschodzie panuje klimat kontynentalny kształtowany głównie przez Saharę .

Pogoda w Maroku

Latem słupek rtęci na tym obszarze może sięgnąć nawet czterdziestej piątej kreski. W północno-zachodniej części Maroko lato jest zwykle gorące i suche, a średnia temperatura maksymalna wynosi od 26 do 29 stopni. Zimy natomiast są stosunkowo łagodne i deszczowe. Klimat jest tu chłodniejszy niż we wnętrzu kraju.

W górach Atlasu, które stanowią granicę pomiędzy klimatem śródziemnomorskim, a kontynentalnym temperatura latem często wynosi 45 stopni, zaś w trakcie zimowych miesięcy może nawet spaść poniżej zera. Opady są skąpe.

Pustynny krajobraz Maroka

W pobliżu Sahary występuje gorący i suchy klimat pustynny. Jedną z najchętniej odwiedzanych części Sahary są wydmy Irk asz- Szabbi, zlokalizowane w południowo-wschodniej części kraju, przy granicy z Algierią. Osiągają one wysokość nawet 150 m.  Osoby, które pragną poczuć dziki i nieujarzmiony charakter Maroko i przejechać się wielbłądem z pewnością powinny zawitać do miejscowości Merzouga, gdzie znajdują się naturalne ruchome wydmy.

Dużą popularnością cieszy się Erg Chebbi, czyli najwyższa część pustyni w obrębie całego państwa. Miłośnicy ekstremalnych przygód z pewnością nie będą się tutaj nudzić, bowiem zjazdy na desce po wydmach, tzw. sandboard, dostarczą sporej dawki adrenaliny i zagwarantują moc niezapomnianych emocji. W Merzoug zobaczyć można także charakterystyczną czarną pustynię żwirową, czyli hamadę. Osoby pragnące spędzić urlop na wybrzeżu mogą cieszyć się w miarę ciepłą wodą, która osiąga tutaj od 22 do 23 stopni.

Największymi miastami położonymi na tym obszarze są Tanger, stolica kraju Rabat, Casablanca i położony niedaleko wybrzeża Agadir. Przepięknym miasteczkiem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest El-Jadida, jednak mimo wspaniałych walorów tego miejsca turyści nie odwiedzają go masowo. Dzięki temu można tutaj znaleźć chwilę spokoju i cieszyć oko niezwykłymi widokami.