Maroko to kraj o niezwykle bogatej kulturze, kuszący magią barw i egzotycznym klimatem. Znajdują się tu luksusowe kurorty, przepiękne piaszczyste plaże i charakterystyczne targowiska, dzięki którym można zaobserwować codzienne życie mieszkańców.

Przed wyjazdem do tego gorącego afrykańskiego państwa warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które mogą się okazać przydatne zarówno w trakcie podróży, jak i pobytu w Maroko.

Maroko – kiedy najlepiej wybrać się na urlop?

Najdogodniejsza pora na zwiedzanie  to okres od marca do maja lub od września do października, temperatura jest wtedy niższa i zmniejsza się także prawdopodobieństwo opadów deszczu. Należy pamiętać o tym, iż w Maroko występują bardzo duże amplitudy temperatur między dniem a nocą, gdy słupek rtęci potrafi spaść nawet do zera. Osoby pragnące wybrać się na południe kraju, a nietolerujące czterdziestopięciostopniowych upałów powinny rozważyć opcję podróży w miesiącach od października do lutego.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wylotem do Maroka?

Oprócz dowodu osobistego koniecznie trzeba zabrać ze sobą paszport. Dobrym pomysłem jest także wykonanie kserokopii dokumentów, w tym biletu lotniczego i polisy ubezpieczeniowej. W Maroko językiem urzędowym jest arabski, chociaż używa się także francuskiego, hebrajskiego i berberyjskiego. Przed wylotem nie trzeba dokonywać obowiązkowo żadnych szczepień, jednak warto pomyśleć o szczepionce przeciwko tężcowi oraz żółtaczce pokarmowej z uwagi na odmienne zwyczaje higieniczne. Walutą używaną w Maroko jest dirham. Co ciekawe i bardzo istotne marokańskich pieniędzy nie można ani wwozić, ani wywozić z kraju. Jest to bardzo surowo egzekwowane, Straż Graniczna może nawet poprosić turystów o udowodnienie, że nie wywozi się dirhamów za granicę. Kurs dirhema jest stanowiony przez władze państwa i nie podlega większym zmianom, za 1 euro otrzymamy ok. 11 dirhamów.  Wkraczając do Maroko warto mieć przy sobie euro, a nie dolary. Przebywając w kraju należy również uważać na przemytników, których szczególnie dużo można spotkać w obrębie gór Rif. Uprawia się tu marihuanę. Osoby pragnące wypocząć na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego z pewnością odnajdą chwilę spokoju i relaksu wśród czystych wód, na rozległych piaszczystych plażach, skąd roztacza się przepiękny krajobraz na soczyście zielone gaje oliwkowe i pomarańczowe. Najpiękniejsze plaże znajdują się w: Asilah, Larach oraz Casablance i Agadirze.